ثبت شرکت

 • ثبت شرکت

ثبت شرکت | موسسه ی تکسفیر ثبتی حقوقی تکسفیر

ثبت شرکت

شرکت چیست؟

شرکت زمانی تشکیل می گردد که دو یا چند نفر سهامدار یا موسس باهم اجتماعی را برای رسیدن به غایت و هدفی مشترک تشکیل دهند.پیوند تجاری بین سهامداران و شرکا که میتواند تجاری یا غیر تجاری باشد در اداره ی ثبت شرکت ها ثبت خواهد شد.

سهامداران یا شرکا میتوانند شخصیتی حقیقی یا حقوقی داشته باشند.هر شرکت باید موضوع و قالب تجاری مشخصی را دارا باشد و سپس شروع به فعالیت نماید.

شرکت از به هم رسیدن و اجتماع ۲ یا چند نفر شریک یا موسس یا سهامدار که دارای هدف و غایت مشترک می باشند شکل می یابد که شاکله اصلی شرکت و ثبت شرکت را تشکیل می دهد . این پیوند تجاری ۲ یا چند نفر که اجتماع چند نفری تجاری یا غیر تجاری را تشکیل می دهد در اداره ثبت شرکتها به ثبت می رسد.

هدف از ثبت شرکت چیست؟

با ثبت شرکت میتوانید به راحتی در مناقصات و مزایدها شرکت کنید و از آن طریق فعالیت حرفه ای تری داشته باشید و سطح کیفی خدمات و محصولاتتان را ارتقا دهید در نهایت موفقیت حاصل کنید.

شما با ثبت شرکت خود میتواند در راستای قوانین تعریف شده برای تجارت حرکت کنید و بصورت کاملا قانونی با شرکت ها و موسسات دیگر قرار داد عقد کنید و کسب و کارتان را وسعت ببخشید.

لازم به ذکر است برای اینکه شرکتتان را به ثبت برسانید باید به اداره ی ثبت شرکت ها مراجعه کنید و جهت بررسی و انجام امور و فعالیت های حقوقی شرکتتان نیازمند یک مشاور ثبتی و حقوقی خواهید بود که در این مسیر همراهتان باشد.

 

ثبت شرکت

مزایای ثبت شرکت عبارتند از :

ثبت شرکت

 • معاملات سودمند تر

 • شرکت در مزایدات و مناقصات

 • موارد دیگر

 • فعالیت بطور رسمی

 • بهرمندی از حمایت های قانون

 • بدست آوردن اعتماد مشتریان

چند نوع شرکت برای ثبت داریم؟

شرکت نسبی

شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط غیر سهامی

ثبت شرکت سهامی خاص :

هدف از تشکیل این نوع شرت ها انجام امور مهم تجاری می باشد.جهت ثبت شرکت های سهامی خاص باید موسسین شرکت تمام سرمایه شرکت را تامین کنند لازم به ذکر است که بگوییم مدیر شرکت سهامی خاص باید حتما از سرمایه گذاران شرکت باشد.

دراین نوع شرکت ها مجمع عمومی موسس وجود ندارد.بدیهی است که تعداد شرکا در شرکت های سهامی خاص به نسبت شرکای شرکت های سهامی عام کمتر می باشد.

فرق دیگر این شرکت ها با شرکت سهامی عام در اعلامیه ی پذیره نویسی است که شرکت سهامی خاص فاقد آن می باشد و در همان ابتدای کار باید ۳۵% از کله سرمایه ی شرکت در حسابی سپرده به نام شرکت قرار بگیرد.

حداقل اعضا در شرکت سهامی خاص بر اساس لایحه ی اصلاحیه  قانون تجارت (ماده ۳) ۳ نفر می باشد (تعداد سرمایه گذاران شرکت نباید کمتر از ۳ نفر باشد.)

(تعداد سرمایه گذاران شرکت نباید کمتر از ۳ نفر باشد.) شایان ذکر است که بگوییم شرکتتان را میتوانید با دو نفر هم به ثبت برسانید در صورتی که یک نفر نائب ریس شود و فرد دیگر مدیر عامل و رئیس.

مدیر عامل نباید در شرکت دیگری سمت مدیر عاملی داشته باشد.اعضای هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص نمیتوانند از کارکنان دولت نیز باشند.در این شرکت دو نفر بعنوان بازرس انتخاب میشوند که یکی بازرس اصلی و دیگری بازرس علی البدل می باشد و شرکت دارای یک مجمع هیئت ریسه میباشد که از ۴نفر تشکیل شده است.

میزان سرمایه ی اولیه شرکت سهامی خاص باید ۱۰۰,۰۰۰ تومان باشد.در این نوع شرکتها هر فرد به اندازه ی سرمایه اش در شرکت مسئولیت دارد.

سهام شرکت در بازار بورس قابل خرید و فروش نمیباشد(ماده ۲۱ لایحه اصلاحیه قانون تجارت).

از مهمترین ارکان شرکت های سهامی میتوان اساسنامه را نام برد که تمام شرکت های سهامی (شرکتهای سهامی عام و  شرکتهای سهامی خاص و همچنین شرکتها ی با مسئولیت محدود) باید دارای آن باشند در غیر اینصورت شرکتشان ثبت نخواهد شد ( در بقیه ی شرکت ها به طور معمول و رایج شرکتنامه جایگزین اساسنامه است).

ثبت شرکت سهامی عام :

شرکت سهامی عام به شرکتی میگویند که مقداری از سرمایه اش از راه  فروش اوراق و سهام شرکت در بازار بورس به افراد عام بشکل اوراق قرضه تامین شود به زبان ساده تر موسسین شرکت برای افزایش سرمایه ی شرکت تصمیم به دعوت مردم برای سرمایه گذاری در شرکت می‌گیرند. سهام شرکت های سهامی عام در سازمان بورس مبادله خواهد شد

.موسسین شرکت باید در ابتدا ۲۰%  سرمایه شرکت را متعهد شوند سپس ۳۵% درصد از مبلغ متعهد شده را در یک بانک درحساب شرکت در حال تاسیس بگذارند (طبق ماده ۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت) بعد اظهارنامه ای همراه با طرح اساسنامه ی شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام شرکت، را به مراجع ثبت شرکتها ارائه دهند.

شرکت سهامی عام حتما باید برای فروش سهامش اعلامیه پذیره نویسی چاپ نمایند تا همه ی مردم برای خرید سهام شرکت اطلاع پیدا کنند.

همه ی افرادی که دارای اهلیت قانونی هستند می توانند در پذیره نویسی شرکت به عمل آورند.تعداد شرکا و موسسین برای ثبت شرکت سهامی عام بیشتر از مابقی شرکت های سهامی است بطوریکه باید تعداد شرکا حداقل ۵ نفر باشد و تعداد افراد هیات مدیره یا مدیران هم به همین صورت است و این مورد باعث جمع شدن سرمایه های اندک و تبدیل آنها به سرمایه های بزرگ میشود که سرمایه های جمع شده را میتوان در راستای فعالیتهای  اقتصادی استفاده نمود.

(براساس ماده ی ۱۱۹ لایحه ی اصلاحی قانون تجارت) هیئت مدیر شرکت سهامی عام باید ابتدای کار از بین اعضای هیئت مدیره وشرکای شرکت یک شخص را بعنوان رئیس و یک شخص دیگر را نیز بعنوان نائب رئیس انتخاب کند(این اشخاص انتخابی باید حتما حقیقی باشند).

بقیه ی اعضای هیئت مدیره عضو عادی به حساب می آیند و در رای گیری  دارای موقعیتی برابرهستند. تشکیل مجمع عمومی موسس در شرکت های سهامی عام لازم و ضروری می باشد.

میزان سرمایه ی اولیه برای ثبت شرکت سهامی عام   ۵۰۰,۰۰۰ تومان میباشد ولی یک نکته وجود دارد که اگر سرمایه شرکت بنا به دلایلی از حداقل سرمایه کمتر شود سهامداران تا ظرف مدت ۱ سال مهلت دارند تا سرمایه شرکت را زیاد کنند یا در نهایت نوع شرکت را تغییر دهند.

ثبت شرکت تضامنی :

شرکت تضامنی جز کامل ترین شرکتهایی میباشد که افراد میتوانند ثبت کنند.طبق ماده ۱۱۶ قانون تجارت ، شرکت تضامنی شرکتی است که بین دو یا چند نفربا مسئولیت تضامنی تحت نام مشخصی برای امور و فعالیت ها ی تجارتی ، تشکیل میشود.

براساس ماده ۱۱۶  قانون تجارت در صورتی که سرمایه ی شرکت برای پرداخت تمامیه ی قروض شرکت کافی نباشد، هر کدام از شرکا مسئول هستند همه ی قروض را پرداخت نمایند

. اصالت شرکت بر اساس و پایه ی اعتبار شرکا شرکت است ، نه بر پایه میزان سرمایگذاریشان در شرکت.شرکا در شرکت تضامنی وظیفه دارند برای انحلال مدارک تعیین شده را به اداره ی ثبت شرکت ها تحویل دهند و به ثبت برسانند بعد انحلال شرکت را توسط اداره ثبت محل به هزینه خود شرکت در روزنامه رسمی و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار محل اصلی شرکت منتشر کنند.

در شرکتهای تضامنی از جهت آنکه شرکاء در قبال اشخاص ثالث دارای مسئولیت ویژه ای هستند بنابراین در اسم شرکت های تضامنی باید حتما کلمه تضامنی آورده شود . همچنین حداقل نام یکی از شرکاء به همراه اسم شرکت آورده شود.

طبق ماده ی ۱۱۷ درصورتی که اسم منتخب شامل اسم تمام  شرکاء نباشد باید حتما در انتهای عبارت ( و شرکاء ) یا عبارت ( و برادران ) آورده شود.

قانون گذار برای سرمایه ی شرکت تضامنی حداقلی مشخص نکرده است.

بنابراین میزان سرمایه اولیه ی شرکت برای ثبت هر مقداری که شرکا بخواهند می باشد و میزان سرمایه ی اولیه به طور کامل به تصمیم شرکا واگذار شده(برخلاف شرکت ها ی سهامی که حداقل سرمایه در آنها مهم است.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود :

شرکت با مسئولیت محدود یکی از پر متقاضی ترین و مهم ترین و متداول ترین انواع شرکت ها می باشد که این روزها به ثبت می رسد.شرکت با مسئولیت محدود به شرکتی میگویند که جهت انجام امور و فعالیت های تجاری  بین ۲ یا چند نفر تشکیل شود.

هنگام ثبت شرکتتان باید با توجه به تعداد سهامداران و سهامشان و یا شرکای شرکت نوع شرکت را مشخص کرد.

در انتخاب نوع شرکت باید دقت کنید و با توجه به نوع فعالیت اقتصادی شرکت که یک امر مهم است و در آینده اختیارات شرکت را تحت تاثیر قرار میدهد مسیر را طی کرد .

ثبت شرکت مسئولیت محدود به قوانین و مقرراتی نیازمند است که از سمت سازمان قوانین تجارت وضع و تعیین شده است.

هنگام تاسیس و ثبت شرکت با مسولیت محدود باید تعداد اعضای هیئت مدیره و یا سهامداران شرکت را مشخص کنید.حداقل اعضا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ۲ نفر میباشد .

سرمایه اولیه شرکت باید حداقل ۱۰۰,۰۰۰ تومان باشد.

برای اینکه بتوانید از تسهیلات بانکی استفاده کنید و همچنین در مزایدات و مناقصات حضور یابید و قرارداد عقد کنید باید میزان سرمایه شرکت مشخص باشد.

هر کدام از شرکا ی شرکت به اندازه ی سرمایه شان در شرکت در برابر بدهی ها و قروض شرکت مسئول می باشند.

ثبت شرکت

کدام نوع از شرکت ها بیشتر به ثبت میرسند؟

شرکت های سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود امروزه از لحاظ محبوبیت و مرسومیت و تداول در ثبت از میان بقیه ی شرکت های تجاری، جایگاه بهتر و بالاتری دارند و اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم باید بگوییم که بین این دو نوع شرکت نیز شرکت سهامی خاص محبوبیت و اعتبار بیشتری را توانسته کسب کند شایات ذکر است که مراحل ثبتش نیز به نسبت شرکت با مسئولیت محدود کمی پیچیده تر خواهد بود.با همه ی این موارد باید گفت که این هیئت مدیره ی شرکت هستند که نوع شرکتشان را برمیگزینند در ادامه ی مطلب با راه های ثبت شرکت بیشتر آشنا خواهید شد.

مراحل ثبت شرکت

انتخاب موضوع برای شرکت:

در گام اول برای ثبت شرکت لازم است که موضوعی انتخاب گردد که اینکار توسط شرکا انجام میپذیرد.شرکا با همفکری هم موضوعی را مناسب با فعالیتشان برمیگزینند و بعد از مدیران شرکت موظفند در چهارچوب موضوع شرکت فعالیت کنند نه بیشتر در غیر این صورت دچار مشکل میشوند.چنانچه موضوع منتخب برای به ثبت رسیدن به مجوز نیاز داشته باشد باید حتما برای اخذ آن اقدام کنند.

ثبت شرکت

انتخاب نوع شرکت:

سپس باید نوع شرکت را اعلام کنید برای مثال ( شرکت سهامی خاص ، شرکت مسئولیت محدود یا … )

باید براساس هدف شرکت و اعضا نوع شرکت را برگزینید تا دچار مشکل نشوید..همانطور که گفته شد هفت نوع شرکت برای ثبت وجود دارد که برای اطلاع دقیق از ضوابط ه کدام نیازمند کسب اطلاعاتی از مشاورین حقوقی خواهید داشت موسسهی حقوقی تکسفیر در این راه همراه شما خواهد بود.

ثبت شرکت

تعیین مدت فعالیت شرکت

باید مدت زمانی که شرکت میخواهد فعالیت کند را مشخص کنید لازم است که بدانید این مدت زمان در انتخاب نوع شرکت نیز تاثیر میگذارد .مدت زمان میتواند توسط خودتان انتخاب شود مثلا میتوانید مدت فعالیت را نامحدود علام کنید و در دراز مدت از شرکتتان استفاده کنید.اگر زمان مشخصی را تعیین نکنید فعالیت شرکت شما نامحدود در نظر گرفته خواهد شد.اگر برای مثال مدت را یکساله تعیین کرده باشید پس از طی یکسال شرکت به انحلال در میاید مگر اینکه قبل از اتمام سال این مدت را تمدید کنید.

 

ثبت شرکت

تعیین میزان سرمایه اولیه ی شرکت:

پس از اینکه نوع شرکتتان را انتخاب کردید باید میزان سرمایه شرکت را تعیین کنید همانطور که میدانید سرمایه ی شرکت باعث اعتبار بخشی به آن خواهد شد بخصوص در شرکت های تجاری و هرچه میزان سرمایه بیشتر باشد شانس شما را برای مناقصات و مزایده ها بیشتر میکند و بهتر است.حداکثری برای میزان سرمایه ی شرکت وجود ندارد اما برای حداقل سرمایه باید گفت که با توجه به نوع شرکت این رقم متغیر است .

ثبت شرکت

انتخاب مرکز اصلی شرکت

باید آدرس و شماره ی تلفن مرکز اصلی شرکت که در آن فعالیت های شرکت انجام میشود را دقیقا مشخص کنید.مجمع عمومی باید در این مکان تشکیل شود و همچنین در این مکان بازرسان و مدیران شرکت فعالیت کنند و حضور داشته باشند.

 

ثبت شرکت

تهیه مدارک مورد نیاز و ارائه آن:

در این گام باید مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت را تهیه و ارائه دهید تا بازرسان و کارشناسان آنها را مورد بررسی قرار دهند .این گام از مراحل مهمی است که باید پشت سر بگذارید و با توجه به نوع شرکتتان مدارک لازم را ارائه کنید.

ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت توسط سامانه ی ثبت شرکت ها:

ثبت شرکت

برای ثبت شرکت لازم است که مراحلی را پشت سر بگذارید موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر در این مسیر همراه شماست تا با هزینه ی کم و در کمترین زمان به هدفتان برسید.برای آنکه به شرکتتان اعتبار ببخشید باید نسبت به ثبت آن اقدام کنید . بدیهی است که بعد از ثبت شرکتتان امور و فعالیت هایتان نظم خاصی به خود میگیرند و با تنظیم اساسنامه و شرکتنامه میزان سرمایه ی اعضا و حدود وظایف هرکدام مشخص می شود و از مواجهه ی شرکت با مشکلات حقوقی تا حدودی جلوگیری میشود.

 • اولین گام پیدا کردن شریک مناسب است.بهتر است برای این کار شخصی را برگزینید که به او اعتماد دارید زیرا میزان مسئولیت و حق رای شرکا در بعضی از شرکت ها بسته به میزان سهامشان است پس باید فرد منتخب با شما هم عقیده باشد.
 • در گام دوم باید وارد سامانه اداره کل شرکت ها همچنین موسسات غیر تجاری شوید سپس اطلاعات خود را در کادر مربوطه ثبت کنید.
 • گام سوم مربوط به نام شرکت است که اهمیت زیادی نیز دارد .ابتدا وارد مرحله نام درخواستی شوید سپس نام منتخبتان را بدون ذکر کلمه ی شرکت وارد سامانه کنید(۵ اسم را از قبل انتخاب کنید که در صورتی که اسم اول تایید نشد بقیه اسم ها مورد بررسی قرار بگیرند.) سپس باید مدت شرکت که میتواند محدود یا نا محدود باشد را به همراه موضوع شرکت وارد کنید.
 • گام چهارم وارد بخش اطلاعات مرکز اصلی شوید و سپس آدرس دقیق محل اقامت شرکت را درج کنید (اگر برای راه اندازی شرکت خود محل مشخص و دقیقی را نخریدید یا اجاره نکرده اید می توانید آدرس محل  زندگی و اقامت یکی از شرکاء شرکت یا خودتان را وارد سامانه کنید تا مدارک از سازمان ثبت مستقیما به آدرس درج شده ارسال گردد.) سپس وارد بخش سرمایه شخص حقوقی شوید بعد در آنجا حداقل سرمایه ی شرکت را براساس نوع شرکت درج کنید.
 • در پنجمین گام  وارد قسمت اشخاص شوید و اسم و کد ملی کلیه ی شرکاء را وارد کنید . در قسمت مربوط به سمت اشخاص باید سمت همه ی اعضا را اعم از اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل  و… همراه با تاریخ آغاز به کارشان را وارد کنید.
 • گام ششم باید میزان سرمایه ی هر کدام از شرکا را مشخص کنید و سپس اطلاعات مربوط به نماینده ی شرکت به همراه حدود اختیاراتش را ثبت کنید.
 • گام هفتم ثبت کردن شعبه است که به این معناست که اگر شرکت شعبه داشته باشد باید اطلاعات آن شعبه را ثبت کنید در غیر اینصورت از این گام میگذریم و نکته ی قابل ذکر این است که نام شعبه نباید شبیه به شرکت اصلی باشد و در نام آن کلمه ی شعبه آورده شود.
 • گام هشتم وارد قسمت انتخاب ماه و روز و سال مالی شوید سپس تاریخ را ثبت کنید و از بین اسم های روزنامه ها روزنامه ای را انتخاب کنید که نام شرکت شما باید در آن چاپ شود .
 • در گام نهم صورت‌ جلسه مؤسسین شرکت و هیئت مدیره را انتخاب کنید و آن را تایپ و تکمیل کنید سپس متن اظهارنامه و‌ تقاضانامه را ثبت کنید.بعد روی دکمه دریافت متن اساسنامه کلیک کنید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعات وارد شده صحت دارند .متن شرکتنامه نیز همین شکل قابل اصلاح می باشد.
 • گام آخر تکمیل مدارک شما خواهد بود که در ادامه به آن می پردازیم.

مدارک ثبت شرکت

مدارک ثبت شرکت سهامی عام

مرحله ی تحصیل اجازه پذیره نویسی و تشکیل

 • ۲ نسخه طرح اعلامیه پذیره نویسی که باید به دست همه ی موسسین امضا شده باشدثبت شرکت
 • ارائه ی ۲ نسخه اظهارنامه
 • ارائه ی ۲ نسخه از اساسنامه
 • کپی برابر با اصل کارت ملی موسسین شرکت و شناسنامه ی آنها
 • دریافت گواهی از بانک که نشان دهنده ی پرداخت ۳۵% از ۲۰% سرمایه شرکت باشد.
 •  در زمینه هایی که ثبت نیازمند مجوز است اخذ مجوز فعالیت و ارائه ی آن
 • ارائه دادن اصل مجوز اولیه که از سازمان اوراق بهادار و بورس اخذ شده.
 • تکمیل فرم انتخاب اسم شرکت با توجه به اولویت پیشنهادها و ارائه ی فیش واریزی مربوطه

مرحله ایجاد و ثبت شرکت های عام سهامی

 • دو نسخه از اساسنامه که مجمع عمومی موسس آنرا تصویب کرده باشد.
 • دو نسخه از صورتجلسات مجمع عمومی موسسین متضمن تصویب اساسنامه تعیین ، انتخاب بازرسان و روزنامه های کثیرالانتشار،اعضاء هیئت مدیره
 • ارائه ی دو نسخه از صورتجلسه هیئت مدیره
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه شرکت(اگر قسمتی از سرمایه موسسین شرکت بطور غیر نقدی باشد)
 • ارائه ی اصل مجوز سازمان اوراق بهادار یا همان مجوز ثانویه
مدارک ثبت شرکت سهامی خاص
 • ۲ نسخه از اظهارنامه ی کامل شده
 • ۲ نسخه از اساسنامه ی کامل شده
 • باید فرم تعیین اسم شرکت طبق اولویت اسم های پیشنهادی کامل شود همچنین فیش واریزی
 • گواهی بانک مبنی بر پرداخت شدن سرمایه تعهدی( حداقل ۳۵% از سرمایه کل شرکت) به همراه فیش واریزی
 • در مواردی که ثبت موضوع شرکت نیاز مند مجوز است از مراجع دریافت مجوز فعالیعت شرکت گرفته شود (همه ی شرکت ها برای ثبت نیاز به موضونامه ای دارند که برخی ازآنها نیاز به مجوز دارند)
 • کپی برابر با اصل مدارک احراز هویت سهامداران، بازرسان و مدیران
 • مراجعه به پلیس+۱۰ و سپس دریافت کردن گواهی عدم سوءپیشینه برای اعضاء هیأت مدیره، بازرسان و مدیرعامل
 • ۲ نسخه از صورتجلسه ی مجمع عمومی موسسین
 • ۲ نسخه کامل شده از صورتجلسه ی هیئت مدیره
 • در صورتی که ثبت شرکت بوسیله ی وکیل انجام گیرد باید اصل وکالتنامه ی وکیل دادگستری آورده شود .
مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود
 •  کپی برابر اصل از کارت ملی تمام سهامداران شرکت با مسئولیت محدود
 •  کپی برابر اصل از شناسنامه ی مدیرها و شرکاء
 •  تکمیل کردن تقاضانامه همراه با امضای همه ی سهامداران جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ۲ برگه
 • تکمیل کردن شرکت نامه به همراه امضای همه سهامداران در ۲ برگه
 • ۲ جلد اساسنامه و امضای آن توسط همه ی سهامداران
 • ۲ نسخه صورت جلسات مجمع عمومی هیئت مدیره و همچنین موسسین شرکت با مسئولیت حدود همراه با امضای تمام بازرسین و سهامداران شرکت
 • در صورت نیاز بودن اخذ مجوز و سپس ارائه ی آن
مدارک ثبت شرکت تعاونی
 • صورت جلسه از تشکیل اولین مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی موسس و اعضای هیئت مدیره وبازرسان شرکت
 • اساسنامه ای که در مجمع عمومی به تصویب رسیده
 • درخواست ثبت شرکت بصورت کتبی
 • ارائه ی مجوزهای وزرات تعاون و طرح های پیشنهادی
 • رسید میزان سرمایه پرداختی برای ثبت شرکت
 • مدارکی که مربوط است به دعوت افراد واجد شرایط برای عضو شدن
مدارک ثبت شرکت تضامنی
 • دو نسخه تکمیل شده از شرکتنامه
 • دو نسخه تکمیل شده از تقاضانامه
 • دو نسخه تکمیل شده از اساسنامه
 • فرم تعیین نام شرکت را باید به ترتیب اولویت نام های پیشنهادی تکمیل کنید  و همچنین ارائه ی فیش واریزی
 • در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد باید از مراجع مربوطه مجوز فعالیت دریافت شود.
 • کپی برابر با اصل از مدارک احراز هویت همه ی شرکاء شرکت، مدیران و هیئت نظار(درمواقعی که تعداد شریک ها بیشتر از ۱۲ نفر باشند)
 • اصل گواهی عدم سوءپیشینه همراه اعضاء هیئت مدیره و مدیرعامل
 • دو نسخه از صورتجلسات مجمع عمومی موسسین
 • دو نسخه از صورتجلسه هیئت مدیره
 •  در صورتی که وکیل شرکت را به ثبت رسانده باشد باید اصل وکالتنامه وکیل دادگستری تسلیم شود.

ثبت تغییرات شرکت

چه مراحلی برای تغییرات شرکت باید طی کنیم؟

 • باید صورتجلسه ای تنظیم شود و  همه ی سهامداران و شرکاء آنرا به امضای در بیاورند.
 • به سامانه ی ثبت شرکت ها http://irsherkat.ssaa.ir وارد شوید.
 • مدارک و اطلاعات لازم در سامانه ثبت شرکتها ثبت کنید.
 • مدارک لازم را به اداره ثبت شرکت ها پست کنید.
 • به اداره ی ثبت شرکت ها مراجعه کنید و هزینه ی چاپ آگهی تغییرات شرکت در روزنامه را پرداخت کنید.
 • سپس مبلغ روزنامه ی رسمی را نیز پرداخت کنید.
 • آگهی تغییرات را صادر کنید.

ثبت تغییرات شرکت در چه مواردی ضروری است؟

 • هنگامی که اساسنامه شرکت را تغییر دهند.
 • زمانی که مدت شرکت را از مقداری که قبلا تعیین شده بیشتر تمدید کنید.
 • هنکام انحلال شرکت (حتی اگر این انحلال به سبب اتمام انقضای مدت شرکت باشد.)
 • هنگامی که اسم شرکت را تغییر دهید.
 • زمان ورود عضو جدید به شرکت یا خروج اعضا و همچنین تغییر دادن سرمایه ی شرکت
 • هنگام تغییر مدیران یا مدیر شرکت

چه مدارکی برای ثبت تغییرات شرکت لازم است؟

 • کپی برابر با اصل از مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه ) همه ی شرکایی که جدید وارد شرکت شده اند
 • اشخاصی که از شرکت جدا میشوند موظفند مدارک شناسایی شان را ارائه کنند و برای امضا به اداره ی ثبت مراجعه کنند.
 • لیستی کامل از تمامی شرکا ی شرکت و میزان سرمایه آنها در شرکت
 • باید  از روزنامه ای که آخرین تغییرات شرکت و اعضای هیئت مدیره در آن چاپ شده کپی تهیه و ارائه کنند.
 • برای انحلال شرکت باید همه ی شرکا و مدیران شرکت حاضر شوند.

انحلال شرکت

هنگامی که شرکت بنا به هر دلیلی (اختلاف بین شرکا یا اختیاری یا ورشکستگی و….) دیگر فعالیتی نداشته باشد منحل خواهد شد .اگر نسبت به انحلال شرکتی که هیچگونه فعالیتی ندارد اقدام نکنید متضرر خواهید شد زیرا باید مالیات پرداخت کنید و هر سه ماه اظهارنامه عدم کارکرد را ارائه دهید.

برای منحل کردن شرکت امضای همه ی شرکای شرکت زیر صورتجلسه ی انحلال لازم میباشد بنابراین همه باید در جلسه ی انحلال حضور یابند.پس از گذشت ۵ روز از امضای صورتجلسه ی انحلال میتوانید مدارک لازم را به اداره ی ثبت ارائه دهید و میتوان گفت پس از چاپ آگهی انحلال در روزنامه ی کثیر الانتشار شرکت بصورت رسمی انحلال میابد.

برای انحلال باید شخصی به عنولن مدیره تسویه مشخص و معرفی شود که این شخص تا ۱۰ سال در برابر طلب ها و بدهی ها و مالیات های غیر مستقیم و یا مستقیم مسئول میباشد.

ثبت شرکت

ثبت شرکت

مراحل انحلال شرکت را نام ببرید؟

ابتدا با مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شود و کلیه ی شرکا ی شرکت در آن حاضر شوند و سپس صورتجلسه ی انحلال توسط همه ی آنها امضا شود و مهر شرکت زیر صورتجلسه باشد.

در گام بعد باید وارد سامانه ی ثبت شوند و در آنجا ثبتنام کنند و از اطلاعات پرونده پرینت بگیرند و به همراه رسید پذیرش به اداره ی ثبت ارسال کنندو سپس برای آگهی انحلال در روزنامه اقدام کنند.

برای اینکار باید یک نسخه از پیش نویس آگهی انحلال را مدیر تسویه با خود به اداره ی ثبت ببرد و اصل آگهی را تحویل بگیرد در این صورت است که روزنامه رسمی جنبه ی حقوقی به خود میگیرد.

مدارک مورد نیاز برای انحلال شرکت

مدارک برای انحلال شرکت با مسئولیت محدود

 • صورت جلسه ی انحلال شرکت که توسط همه ی اعضا و مدیر تصفیه امضای  شده باشد.
 • در صورتی که مدیر تصفیه از شرکا نباشد باید  از مدارک شناسایی اش کپی تهیه شود.
 • اصل آخرین روزنامه ی رسمی
 • اصل دعوت نامه که از شرکای شرکت برای شرکت در مجمع فوق العاده دعوت به عمل آورد.

مدارک انحلال شرکت تضامنی

 • صورت جلسه ی انحلال شرکت که مدیر تصفیه و دیگر اعضا امضایش کردند.
 • اسناد لازم برای ثبت شرکت
 • شناسنامه ی تمامی شرکای شرکت

مدارک انحلال شرکت سهامی خاص

 • صورت جلسه ی انحلال شرکت که دارای امضای کلیه ی اعضا و مدیر تصفیه میباشد.
 •  اگر جز شرکا مدیر تصفیه کپی از مدارک شناسایی لازم است.
 • اصل آخرین روزنامه رسمی که آگهی­ های مربوط به شرکت در آن چاپ شده اند.
 • اصل آگهی منتشر شده در روزنامه کثیرالانتشار که نشاندهنده ی دعوت از شرکای شرکت در مجمع فوق العاده است.
ثبت شرکت در کوتاه ترین زمان و با بصرفه ترین هزینه|موسسه ی ثبتی و حقوقی تکسفیر

خرید و فروش شرکت

خرید شرکت ثبت شده یا به عبارت دیگر خرید شرکت آماده ی واگذاری ، برای اشخاصی که زمان و فرصت کافی را برای ثبت شرکت و رتبه بندی شرکتشان را ندارند، ‌اقدام بسیار مناسبی می باشد.برخی از افراد وقت اینکه مراحل اداری ثبت شرکت را ندارند و ترجیح میدهند با خرید شرکت  آماده کسب و کارشان را شروع کنند اینگونه افراد قبل از هر گونه اقدامی برای خرید و فروش شرکت یا خرید و فروش رتبه بندی باید اطلاعات کاملی را در این رابطه بدست آورند تا بدون اتلاف هزینه و وقت به نتیجه دلخواه در کسب و کار خود برسند.

 قبل از خرید شرکت باید به چه مواردی توجه داشته باشید؟

 • نوع شرکت (شرکت سهامی خاص ، شرکت با مسئولیت محدود و… )
 • رتبه و گرید شرکت
 • مدت زمان تاسیس شرکت
 • محل اصلی تشکیل شرکت
 • میزان بازدهی و کارکرد و سود شرکت
 • عدم داشتن بدهی مالیاتی
 • دارا بودن کد اقتصادی

ثبت شرکت